ART / Watercolor paintings & Drawings / Gouache 6142911
*
nr 614 2911
GOUACHE (F)
Stjärngossar, Sign. Rudnäs 62. 29x20,
Stjärngossar, Sign. Rudnäs 62. 29x20
Droit De Suite
Estimate:
100
Sold:
SEK 100
Auction date:
Monday December 7 2009
at 18:57:08
- Bid history
Time
Bidder
Bid
2/12 02:01:14
1
Vinnande bud
- Läs mer...
Gouache
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
Signe Persson-Melin (f. 1925)
Keramiker och glaskonstnär. 1978-1985 knuten till Rörstrand. Står bl a bakom serviserna Primeur och À la carte.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell akvareller gouache stjärngossar täckfärg vattenfärg
-
9317 WATERCOLOUR
Alain Soucasse (b. 1951), Sweden. Signed, dated -8..//
Auction ends
this Monday
27 maj at 18:28
-
9081 WATERCOLOUR
Lee Kanold, dated - 2000, katt på stol, mm; 69x48 ..//
Auction ends
this Monday
27 maj at 20:29
-
7420 WATERCOLOUR
Peter Kolacz (b. 1968), Kanada. Signread, composit..//
Auction ends
this Monday
27 maj at 19:31
-
7425 WATERCOLOUR
Peter Kolacz (b. 1968), Kanada. Composition. Water..//
Auction ends
this Monday
27 maj at 20:39
-
9035 WATERCOLOUR
Thage Nordholm (1927-1990), Sweden. Signed, familj..//
Auction ends
this Monday
27 maj at 20:57
-
9209 WATERCOLOURS
2 pcs, unidentified artist. "Ringsjön". Signed, da..//
Auction ends
this Monday
27 maj at 18:04
*
GOUACHE (F)
nr 614 2911
GOUACHE (F)
Stjärngossar, Sign. Rudnäs 62. 29x20,
Stjärngossar, Sign. Rudnäs 62. 29x20
Droit De Suite | |
---|---|
Estimate: | 100 |
Sold: | SEK 100 |
Auction date: |
Monday December 7 2009 |
- Bid history
Time | Bidder | Bid |
---|---|---|
2/12 02:01:14 | 1 | Vinnande bud |
- Läs mer...
Gouache
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
Signe Persson-Melin (f. 1925)
Keramiker och glaskonstnär. 1978-1985 knuten till Rörstrand. Står bl a bakom serviserna Primeur och À la carte.
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
Signe Persson-Melin (f. 1925)
Keramiker och glaskonstnär. 1978-1985 knuten till Rörstrand. Står bl a bakom serviserna Primeur och À la carte.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell akvareller gouache stjärngossar täckfärg vattenfärg
-
9317 WATERCOLOUR
Alain Soucasse (b. 1951), Sweden. Signed, dated -8..//
Auction ends
this Monday
27 maj at 18:28 -
9081 WATERCOLOUR
Lee Kanold, dated - 2000, katt på stol, mm; 69x48 ..//
Auction ends
this Monday
27 maj at 20:29 -
7420 WATERCOLOUR
Peter Kolacz (b. 1968), Kanada. Signread, composit..//
Auction ends
this Monday
27 maj at 19:31
-
7425 WATERCOLOUR
Peter Kolacz (b. 1968), Kanada. Composition. Water..//
Auction ends
this Monday
27 maj at 20:39 -
9035 WATERCOLOUR
Thage Nordholm (1927-1990), Sweden. Signed, familj..//
Auction ends
this Monday
27 maj at 20:57 -
9209 WATERCOLOURS
2 pcs, unidentified artist. "Ringsjön". Signed, da..//
Auction ends
this Monday
27 maj at 18:04